İmamoğlu Ve Kılıçdaroğlu Kri̇zi̇n Ardından İlk Kez Bi̇r Arada! Toplantı Sonrası Açıklama | EKAMU - Kamu , Memur , İşçi Haberleri
Politika

İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu krizin ardından ilk kez bir arada! Toplantı sonrası açıklama

İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu krizin ardından ilk kez bir arada! Toplantı sonrası açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarıyla parti genel merkezinde bir araya geldi. Partide tartışmalara neden olan çevrimiçi toplantıya başkanlık eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da toplantıya katıldı.

Parti genel merkezinde gerçekleştirilen ‘Belediye Başkanları Toplantısı’na, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu başkanlık etti.

Partide tartışmalara neden olan çevrimiçi toplantının ardından gerçekleşen toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve diğer büyükşehir belediye başkanları katıldı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiği için toplantıya davet edilmedi.

Kılıçdaroğlu, partinin önemli isimlerinin katıldığı tartışmalı çevrimiçi toplantıya başkanlık eden Ekrem İmamoğlu ile de salona girişinde tokalaştı. Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İmamoğlu’nun aralarında bulunduğu belediye başkanları konuşma yaparak, görüşlerini dile getirdi.

Toplantıda Cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarının değerlendirildiği, ayrıca 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçim sürecinde yapılacak hazırlıkların ele alındığı öğrenildi.

İTTİFAK MESAJI

Toplantıda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına “Hazırlıklarınızı, ittifak olmayacakmış gibi yapın, olursa bizim için artı olur” dediği öğrenildi…

36 İSİM KATILMADI

Toplantıya 36 belediye başkanı mazeret bildirip katılım göstermedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, girişte gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.

Toplantı öncesi Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar, gazetecilerin sorusu üzerine, Türkiye ve parti için her şeyin çok güzel olacağını belirterek, “Bütün sorunları parti aşar, Türkiye de aşar ama bunun öncüsü CHP olur. Türkiye’de olumsuzun aşılmasının öncüsü de CHP olur, her zaman olduğu gibi.” dedi.

TOPLANTININ ARDINDAN AÇIKLAMA!

Toplantının ardından Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, gazetecilerin, toplantının içeriğine ilişkin sorusu üzerine, “Öz eleştiriler yapıldı, hatalar ve kusurlar nelerdi, ne yaptık ve bir daha tekrarlamamak için ne yapmamız lazım…” dedi.

DEĞİŞİM KONUSU AÇILDI MI?

Büyükerşen, “Toplantıda değişim konusu açıldı mı?” sorusunu, “Değişim konusu, zaten ihtilafın ana nedenleri değişim mi, yenilenme mi, dönüşüm mü, o kavramlar bile orta yere atılmış, derinlemesine üzerinde düşünmediğimiz konular.” şeklinde yanıtladı.

“Toplantıda gündeme geldi mi, konuyu açan belediye başkanı oldu mu?” şeklindeki soruya Büyükerşen, “Tabi açan belediye başkanı arkadaşlarımız da oldu.” dedi.

“Sayın İmamoğlu mu açtı?” sorusuna Büyükerşen, “Hayır İmamoğlu da kendi düşüncelerini söyledi.” cevabını verdi.

GERİLİM YAŞANDI MI?

Büyükerşen, “Bir gerilim yaşandı mı?” sorusu üzerine, “Bana göre yaşanmadı ama ‘yaşandı’ diyenler olabilir mi bilmem. Yoksa Genel Başkan çok detaylı açıklamalar yaptı.” dedi.

“Toplantıdan uzlaşı mı yoksa daha büyük bir ayrışma mı çıktı?” sorusuna ise Büyükerşen, “Ayrışım falan çıkmadı gördüğüm kadarıyla. Hepimiz şapkamızı önümüzü koyduk, düşündük. Genel Başkan şimdiye kadar yaptığımız, yapılan eleştirilere çok detaylı cevaplar verdi. Öyle cevaplar verdi ki karşısında aksini iddia etmemiz söz konusu olamazdı.” yanıtını verdi.

Kaynak : Haber7

Kaynak Url : https://www.haber7.com/siyaset/haber/3340763-imamoglu-ve-kilicdaroglu-krizin-ardindan-ilk-kez-bir-arada-toplanti-sonrasi-aciklama