İsrai̇l-Fi̇li̇sti̇n Savaşından Son Daki̇ka: Hamas Ve İslami̇ Ci̇had’La İlgi̇li̇ Çarpıcı İddi̇a | EKAMU - Kamu , Memur , İşçi Haberleri
Genel

İsrail-Filistin savaşından son dakika: Hamas ve İslami Cihad’la ilgili çarpıcı iddia

İsrail-Filistin savaşından son dakika: Hamas ve İslami Cihad’la ilgili çarpıcı iddia

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adıyla İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze’ye saldırıları 20. gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler:

WSJ: SALDIRI ÖNCESİ İRAN’DA EĞİTİM ALDILAR

08.40: Amerikan The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Hamas ve İslami Cihad üyelerinin 7 Ekim operasyonu öncesi İran’da eğitim aldığını iddia etti. Eğitimi, İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü subayları verdi. Söz konusu tatbikatlara hem Filistinli üst düzey yetkililer hem de Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani katıldı. Amerikan yönetimine göreyse, İsrail’e yönelik saldırılara İran’ın müdahil olduğuna dair işaret yok. İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari ise, savaş öncesi Hamas’ın İran tarafından maddi, eğitim ve mühimmat anlamında desteklendiğini söyledi. Hagari, İran’ın Hamas’a istihbarat desteği vermeyi sürdürdüğünü de kaydetti. İran ise, WSJ’nin iddialarını kabul etmedi.

309 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ

08.12: İsrail-Filistin çatışmalarının başladığı 7 Ekim’den bu yana ölen İsrail askeri sayısı 309’a yükseldi

BIDEN GAZZE’DEKİ ÖLÜ SAYISINA İNANMIYOR

07.10: Gazze’deki can kaybı 6 bin 500’ün üzerine çıktı. Bölgeden gelen görüntüler trajedinin boyutunu gözler önüne sererken ABD Başkanı Biden’dan tepki çeken bir açıklama geldi. Biden, Filistinlilerin Gazze’deki ölü sayısına “güvenmediğini” söyledi. Biden, Filistinli rakamlara neden şüpheyle yaklaştığını söylemedi. Beyaz Saray basın toplantısında Biden’a, Gazze’de 2 bin 700’den fazla çocuğun öldürüldüğü hatırlatıldı ve bunun İsrail’in sivil ölümlerini azaltmaya yönelik ABD çağrılarını görmezden geldiği anlamına gelip gelmediği soruldu. Biden, “Bana söyledikleri şu: Filistinlilerin kaç kişinin öldürüldüğü konusunda doğruyu söylediğine dair hiçbir fikrim yok. Masumların öldürüldüğüne eminim ve bu, savaş açmanın bedelidir. Fakat Filistinlilerin açıkladığı rakamlara güvenmiyorum” dedi. ABD’nin en büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Biden’ın Gazze’deki Filistinli kayıpların sayısına şüphe düşüren “şok edici ve insanlık dışı” açıklamalarını kınadı

LİBYA’DAN İSRAİL’İ DESTEKLEYEN ÜLKELERİN DİPLOMATLARINA: ÜLKEDEN AYRILIN

06.50: Libya parlamentosu, İsrail’in Gazze’de Hamas’la mücadelesinde ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya’yı hedef alarak “destekleyen” ülkelerin büyükelçilerinin ayrılmasını talep ediyor.

BIDEN BİR KEZ DAHA NETANYAHU İLE GÖRÜŞTÜ

04.16: ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, mevcut kriz sonrasında kalıcı barışa giden yolu görüştü. Beyaz Saray’a göre Biden ve Netanyahu ayrıca Hamas’ın elindeki esirlerin “yerini tespit etme ve güvenliğini sağlama” ve “Gazze’den mümkün olan en kısa sürede ayrılmak isteyen yabancı uyruklulara güvenli geçiş sağlama yönünde devam eden çabaları” da ele aldı.

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDEN İSRAİL’E TAM DESTEK

03.28: ABD Temsilciler Meclisi, Mike Johnson’ın Meclis sözcüsü olmasından bu yana kabul edilen ilk yasada ezici bir çoğunlukla İsrail’i destekleyen bir kararı kabul etti. 10 milletvekili (9’u Demokrattı) hayır oyu verdi. Karar 412 oy ile kabul edildi.

PUTİN’DEN SAVAŞ UYARISI: ORTA DOĞU’NUN ÖTESİNE YAYILABİLİR

00.45: Rusya Devlet Başkanı Putin, İsrail’in Hamas’la çatışmasının Ortadoğu’nun çok ötesine yayılabileceği konusunda uyardı ve Gazze’deki masum kadınların, çocukların ve yaşlıların başkalarının suçlarından dolayı cezalandırılmasının yanlış olduğunu söyledi. Rus lider, “Bugünkü görevimiz, asıl görevimiz kan dökülmesini ve şiddeti durdurmaktır. Aksi takdirde krizin daha da tırmanması ciddi, son derece tehlikeli ve yıkıcı sonuçlar doğurur. Üstelik sadece Ortadoğu bölgesi için değil. Ortadoğu sınırlarının çok ötesine de yayılabilir.” dedi.

Kaynak : Haber7

Kaynak Url : https://www.haber7.com/dunya/haber/3362503-israil-filistin-savasindan-son-dakika-hamasla-ilgili-carpici-iddia