Siyaset

CHP İzmir’de kördüğüm! Tunç Soyer ve Tuncay Özkan karşı karşıya

Cumhuriyet Halk Partisi’nde birçok il başkanı 2023 seçimlerinde milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa etti. 40 il, 39 ilçe başkanının görevinden istifa ettiği CHP’de yeni başkanların belirlenme süreci sancılı geçiyor.

CHP İzmir il teşkilatında Deniz Yücel’den boşalan başkanlık koltuğuna kimin oturacağı da muamma. İsmi gündeme gelen 2 isimden Meclis Grup Başkanvekili Murat Aydın‘ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından desteklendiği belirtiliyor. Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan‘ın ise İl Başkan Yardımcısı Çağdaş Kaya‘dan yana taraf olduğu iddiası dillendiriliyor.

SOYER CEPHESİNDE İKİ İSİM VAR

Yeniasır gazetesinin haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Genel Merkez’e Meclis Grup Başkanvekili Murat Aydın’ı İl Başkan adayı olarak bildirdi. Soyer, ikinci alternatif olarak işadamo Şenol Aslanoğlu’nun ismini verdi. Genel Başkan ve çevresinden Murat Aydın’ın atanmasıyla ilgili olumlu sinyaller alan Tunç Soyer’in, Aydın ile birlikte il yönetimine alınacak isimler üzerinde çalışmaya başladığı öne sürüldü.

Ancak Aydın’ın atamasının bir türlü yapılmaması Soyer cephesinde stresi artırdı. Soyer’in bu hafta sonu Aydın’ın atamasını sağlamak için genel merkez nezdinde kulisleri artırdığı iddia ediliyor.

Kulislerde, Murat Aydın veya Şenol Aslanoğlu‘nun atanmaması halinde Soyer’in ikinci dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı ile ilgili soru işaretlerinin artacağı ifade ediliyor.

ÖZKAN CEPHESİNİN ADAYI KAYA

CHP İzmir il başkanlığı için girişimlerde bulunan bir diğer isim, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan olarak öne çıkıyor. CHP kurultayında Parti Meclisi’ne giremeyen Tuncay Özkan’ın, il başkanlığı görevine Çağdaş Kaya‘nın getirilmesi için bastırdığı belirtiliyor.

ÇALKAYA SÜRPRİZİ OLACAK MI?

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un ise eski Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’yı il başkanlığı görevi için desteklediği kaydediliyor.

 

Kaynak Haber7

Kaynak Site Linki https://www.haber7.com/siyaset/haber/3292330-chp-izmirde-kordugum-tunc-soyer-ve-tuncay-ozkan-karsi-karsiya

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video