ekonomi

Deprem fonu için piyasalardan kaynak sağlanacak

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Afet Yeniden İmar Fonu için her türlü mevzuattan muaf şekilde yurtiçi ve yurtdışı piyasalardan kaynak sağlayabilecek. Depremlerden sonra yapılan bağış ve yardımlar da bu fona aktarılacak.

Konu hakkında bilgi sahibi bir yetkilinin Bloomberg’e verdiği bilgilere göre, fon yönetimi Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, ilgili bakanlardan oluşacak.

Fonun yasal düzenlemesi için 11 maddelik bir kanun teklif hazırlandı. Teklife göre; fon, başta deprem bölgesinde yıkılan binaların inşası için kullanılacak. Fon, ayrıca afet bölgesi ilan edilen tüm bölgeler için devreye girecek.

Teklifle fonun para kaynakları da belirlenecek. Bu kapsamda, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı her türlü bağış, yardım ve hibeler fona aktarılacak. Fon için bütçeye ödenek de konulacak.

Cumhurbaşkanı kaynak aktarabilecek

Cumhurbaşkanı, fona aktarımlar konusunda söz sahibi olacak, Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenecek miktarda kaynak fonun kullanımına sunulacak.

Afet Yeniden İmar Fonu yurtiçi ve yurtdışı sermaye ve para piyasalarından da finansman ve kaynak sağlayabilecek. Bunun için fon, ilgili mevzuat kapsamında yer alan izin ve onaylara takılmayacak.

Fonun bu çalışmaları kurum ve kuruluşların mevzuatlarındaki her türlü kısıtlamalardan da muaf tutulacak.

Fonun kaynak yelpazesini genişletmek için teklife fonun “Para ve sermaye piyasaları dışında diğer yöntemlerle sağlanan finansman ve kaynaklardan ve diğer gelirlerden yararlanabileceği” gibi geniş bir çerçeve de eklenecek.

Kaynak Bloomberg HT

Kaynak Sit Linki https://www.bloomberght.com/deprem-fonu-icin-piyasalardan-kaynak-saglanacak-2326226

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video