Genel

Kabine toplantısı ne zaman? EYT, 7. Yargı Paketi, sözleşmelilere kadro düzenlemesi…

Türkiye’nin ekonomik gelişmelerinin de konuşulacağı kabine toplantısının yapılacağı tarih ve kabine konuları belli oldu. Toplantının gündeminde emeklilikte yaşa takılanlar ve 7. Yargı Paketi yer alıyor. İşte kabine toplantısının detayları…

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Yeni yılın ilk kabine toplantısı 9 Ocak 2023 Pazartesi günü gerçekleşecek.

7. YARGI PAKETİ MASADA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 7. Yargı paketine ilişkin ayrıntılı sunum yapması bekleniyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ilk Kabine toplantısında sunum yapmasının ardından paketin TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar, ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıklar, kat mülkiyetinden kaynaklanan uyuşmazlıklar ve komşu hakkıyla ilgili uyuşmazlıklar zorunlu arabuluculuk dahilinde olacak. Düzenleme ile ‘çat kapı’ haciz işlemi tarihe karışacak.

Uyuşturucu bağımlısı suçluların tedavisi için özel cezaevleri kurulacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kabine toplantısında yapacağı sunumun ardından paketin, Meclis’e gönderilecek.

2 MİLYON 250 BİN KİŞİ EMEKLİ OLACAK!

Kabine toplantısında ayrıca çalışma hayatına yönelik düzenlemeler için Meclis takvimi ele alınacak. Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesini içeren kanun teklifinin, hafta başında Meclis Başkanlığı’na sunulması da gündemde. Teklifin, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinin ardından Genel Kurul süreci başlayacak. Düzenleme ile 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik yolu açılacak.

Sözleşmelilere kadro düzenlemesinde de adım adım sona yaklaşılıyor. AK Parti’nin hazırladığı yasa teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Taslağa göre 400 bini aşkın sözleşmeli personel kadroya geçecek. Kadroya geçenler, 1 yıl aday memur olacak.

SEÇİM TARİHİ GÖRÜŞÜLECEK

Antalya’da bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçimlere 5 ay kaldı, boş duracak vaktimiz yok” dedi. Daha önce de seçim tarihinin güncellenebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son sözleri, seçimlerin Haziran yerine Mayıs ayında yapılabileceği söylentilerini çıkardı. Kabine toplantısında da seçim tarihinin ele alınacağı öğrenildi.

Kaynak Haber7

Kaynak Site Linki https://www.haber7.com/guncel/haber/3292339-kabine-toplantisi-ne-zaman-eyt-7-yargi-paketi-sozlesmelilere-kadro-duzenlemesi

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video